Berlin Eğitim Müşavirliği

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı çevrimiçi olarak coşkuyla kutladık.

Berlin Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğince "23 Nisan Ulusal ve Egemenlik ve Çocuk Bayramı" kapsamında çevrimiçi bir kutlama programı düzenlendi. Programa Berlin Başkonsolosumuz Rıfkı Olgun Yücekök, Berlin Eğitim Müşavirimiz Prof. Dr. Cemal Yıldız, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Programda şiirler, şarkılar, günün anlam ve önemini anlatan videolar, Türkiye'deki öğrencilerden kutlama mesajları, Karagöz ve Hacivat, Nasrettin Hoca gösterileri yer aldı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı çevrimiçi olarak coşkuyla kutladık.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2021 yılında Berlin'de salgın nedeniyle çevrimiçi olarak kutlandı. Tören, Berlin Başkonsolosluğu'nda makam devri ile başladı. Başkonsolos Sayın Rıfkı Olgun Yücekök, öğrencileri makamında kabul ederek koltuğunu sembolik olarak çocuklara devretti. Pandemi tedbirleri nedeniyle kısıtlı sayıda katılımcı ile düzenlenen programda çocuklar, Türkçe öğretmenleri ve velileri hazır bulundu. Başkonsolos makamına oturan "In der Köllnischen Heide İlkokulu" 3. sınıf öğrencisi Mikail Ege Azman ve "Theodor-Storm İlkokulu" 4. sınıf öğrencisi Merza Şener gelecekteki hedeflerini paylaşarak "dünyada barış, huzur olmasını ve salgının bir an önce bitmesini, çocuk bayramının yeniden şenliklerle kutlanabilmesini" dilediklerini belirttiler. Öğrencilerle sohbet eden Başkonsolos Yücekök, "Şüphesiz, gurbette tüm bayramlarımızın farklı bir hissiyatı vardır. Bugünlerde memleket hasreti ve sevgisi bir nebze daha fazla hissedilir. Yurtdışında yaşayan kıymetli vatandaşlarımız için bayramlarımızın bir diğer önemi, burada doğan, büyüyen çocuklarımıza milli ve manevi değerlerimizin aktarılmasındaki rolüdür. Gönülden temennim, koşullarımız normale döndüğünde, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine Berlin'deki Türk toplumunun coşkusu ve ev sahibi Alman dostlarımızın iştirakiyle 23 Nisan'ı kutlayabilmektir" açıklamasında bulundu. Programın sonunda çocuklara çeşitli hediyeler sunuldu. Makam devri töreninin ardından Eğitim Müşavirliği ve Eğitim Ataşeliği koordinesinde yapılan çevrimiçi kutlama programında öğrencilerimizden gelen resimlerin sergilendiği "23 Nisan ve Çocuk" temalı dijital resim sergisi, Berlin Türk Çocuk Korosu'nun seslendirdiği ''23 Nisan Bayram Bize'' şarkısı, Hacivat-Karagöz gösterisi, Nasrettin Hoca'dan masallar, I. Meclisin açılışı ve tanıtımı belgeseli, "Minik Kalplerde Milli Duygular" eTwinning projesi öğrencilerimizin Meclis ve Anıtkabir'i tanıtımı, İşaret dili ile "Bütün Dünya Buna İnansa" şarkısı, Türkiye'deki farklı illerdeki çocuklardan bayram mesajları, yetişkinlere okuma yazma kursu katılımcılarından "Sen Ol Çocuğum" şiiri, Sosyal ve Kültürel Faaliyetler kurslarına katılan öğrencilerimizden "Yeteneklisiniz" klibi, videolar, şiirler ve daha birçok etkinlik videosu yer aldı.

24-04-202124-04-202124-04-202124-04-202124-04-202124-04-202124-04-2021

Botschaft der Republik Türkei, Abt. für Bildungswesen, Tiergartenstr 19/21 10785 Berlin - 00 49 30 275 851 12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.