Berlin Eğitim Müşavirliği

“Alman Eğitim Sisteminde Çok Dilliliğin Geleceği: Türkçe ve Rusça’nın Ana Dili Olarak Öğretimi” başlıklı sempozyum hazırlıkları başladı.

Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği, Rus Büyükelçiliği Bilim ve Eğitim Müşavirliği, Yunus Emre Enstitüsü Berlin Türk Kültür Merkezi, Humboldt Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi, Alice-Salomon- Yüksekokulu, Potsdam Üniversitesi ve Berlin Genel Dilbilim Merkezi tarafından ortaklaşa Mart 2016´da gerçekleştirilmesi planlanan sempozyumun 4. toplantısı 13.5.2015’de Büyükelçiliğimizde yapıldı. 1. ve 2.si Humboldt Üniversitesi´nde, 3.sü ZAS´ta (Zentrum für Allgemeine Sprachwissenschaft) düzenlenen sempozyumun 4. toplantısına düzenleme kurulunda olan Humboldt Üniversitesi (HU), Berlin Teknik Üniversite (TU), Hür Üniversite (FU), Alice Salomon Üniversitesi ve Potsdam Üniversitesi´nden uzmanlar katıldı. Düzenleme Kurulu eşbaşkanları Eğitim Müşavirimiz Prof. Dr. Cemal YILDIZ ve Humboldt Üniversitesi´nden Prof. Dr. Natalia GAGARINA, Almanya´da çok dilliliğin, özellikle Türkçe ve Rusça ana dili eğitiminin eğitim sisteminde öneminin artırılması ve bunun bir şans olarak görülmesi gerektiğini vurguladılar. Sempozyumda çokdillilik konusunda yapılan çalışmaların gündeme getirilmesi ve siyasetçilere ve uygulayıcılara bu yönde atılacak adımlarda ışık tutmasını beklediklerini belirttiler. Toplantıda sempozyumun düzenleme sürecindeki bir sonraki adımlar planlandı. Sempozyum düzenleme çalışmaları sırasında Büyükelçimiz Hüseyin Avni KARSLIOĞLU da bir süre toplantıya iştirak ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı ve katkılarından dolayı bilim adamlarına teşekkür etti.   
“Alman Eğitim Sisteminde Çok Dilliliğin Geleceği: Türkçe ve Rusça’nın Ana Dili Olarak Öğretimi” başlıklı sempozyum hazırlıkları başladı.

ToplantıToplantıToplantıToplantıToplantıToplantıToplantıToplantıToplantıToplantıToplantıToplantıToplantıToplantıToplantıToplantıToplantıToplantıToplantıToplu fotograf

Botschaft der Republik Türkei, Abt. für Bildungswesen, Tiergartenstr 19/21 10785 Berlin - 00 49 30 275 851 12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.