Berlin Eğitim Müşavirliği

Büyükelçilğimizde Eğitim İstişare Toplantısı gerçekleşti

                                    
Büyükelçilğimizde Eğitim İstişare Toplantısı gerçekleşti


Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği ve Berlin Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği´nin Berlin´de faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarına yönelik  düzenlediği İstişare toplantısı 29.09.2015 tarihinde Büyükelçiliğimizde gerçekleşti. Toplantıya Berlin Büyükelçisi Sayın Hüseyin Avni KARSLIOĞLU, Berlin Başkonsolosu Sayın Ahmet Başar ŞEN, Berlin Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal YILDIZ, Berlin Eğitim Ataşesi Gürsel GÜR ve Berlin’de  bulunan çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını Elçi-Müsteşar Ufuk GEZER´in yaptığı toplantıda Büyükelçi Sayın Hüseyin Avni KARSLIOĞLU, Türk kökenli çocukların mevcut eğitim durumunu ileriye taşımanın herkesin ortak görevi olduğunu ve bir milletin kendi kültür ve dilini korumaya çalışmasının doğal bir hak olduğunu dile getirdi. Bu durumun kültürler arası  zenginliğe ve iletişime katkıda bulunacağını da sözlerine ekledi.

Almanya’daki Türk kökenli vatandaşların eğitim durumlarıyla ilgili istatistiki bilgiler veren Berlin Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal YILDIZ, mevcut tabloyu  düzeltmek için çocukların sadece ana dili ya da okul dersleri açısından değil, aynı zamanda  psikolojik ve sosyal açılardan da desteklenmesi gerektiğini ve bunun da ancak Sivil Toplum Kuruluşlarıyla ortak çalışarak mümkün olabileceğini söyledi.

Berlin Eğitim Ataşesi Dr. Gürsel GÜR, Başkonsolosluk ve Eğitim Ataşeliği olarak yapılan çalışmalardan bahsederken, desteklerinden dolayı STK yetkililerine teşekkürlerini sundu.

Toplantının ikinci bölümü STK temsilcilerinin söz alarak, tespit ettikleri sorunları ve çözüm önerilerini sunmalarıyla devam etti.  Katılımın oldukça yüksek olduğu Berlin Sivil Toplum Kuruluşlarıyla İstişare toplantısı ileriye yönelik çeşitli projeler geliştirme ve iş birliği içerisinde çalışma konusunda önemli bir adım olmuştur.

Büyükelçilğimizde Eğitim İstişare Toplantısı gerçekleştiBüyükelçilğimizde Eğitim İstişare Toplantısı gerçekleştiBüyükelçilğimizde Eğitim İstişare Toplantısı gerçekleştiBüyükelçilğimizde Eğitim İstişare Toplantısı gerçekleştiBüyükelçilğimizde Eğitim İstişare Toplantısı gerçekleştiBüyükelçilğimizde Eğitim İstişare Toplantısı gerçekleşti

 

 

Büyükelçilğimizde Eğitim İstişare Toplantısı gerçekleştiBüyükelçilğimizde Eğitim İstişare Toplantısı gerçekleşti

Botschaft der Republik Türkei, Abt. für Bildungswesen, Tiergartenstr 19/21 10785 Berlin - 00 49 30 275 851 12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.