Berlin Eğitim Müşavirliği

EBA İçeriği Yurtdışında Yaşayan Öğrencilerimizin Erişimine Açıldı

Almanya'da Türkçe ve Türk Kültürü Dersine devam eden öğrencilerimiz MEB EBA platformundan derslerine devam ediyor.
EBA İçeriği Yurtdışında Yaşayan Öğrencilerimizin Erişimine Açıldı

Federal Almanya Cumhuriyeti'nde de salgın sürecinin başlaması ile birlikte yüz yüze öğretime ara verilmiş ve uzaktan eğitime geçilmiştir. Bu nedenle Türkçe ve Türk Kültürü dersleri de uzaktan işlenmek durumunda kalınmıştır. Başlangıçta ödevlendirme ve çeşitli dijital platformlar kullanılarak uzaktan eğitime başlanmıştır. Türkiye'de bu kapsamda altyapısı daha önceden hazırlanmış ve salgın sürecinde daha etkin kullanılmaya başlanan EBA platformunun yurtdışında da kullanılması ve bu uzaktan öğretim sürecinde öğrencileri daha zengin materyal ile buluşturma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Milli Eğitim Bakanlığımız bu konuda çok kısa süre içinde sahadan da bilgi alarak bir çalışma başlatmış ve Türkiye'de başarıyla uygulanan EBA platformunu yurtdışında yaşayan çocuklarımızın da erişimine açmıştır. Bu süreçte Eğitim Müşavirliklerimiz ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak görev yapan Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmenlerimiz, Türkçe ve Türk Kültürü dersine katılan öğrenci ve velileri EBA platformu hakkında bilgilendirmiş, yurtdışında yaşayan çocuklarımızın da kayıt yaptırarak bu imkândan faydalanmasını sağlamışlardır.

Uzaktan eğitime geçilen bu zorlu süreçte Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmenleri, EBA'daki zengin içerikleri, uygulamaları, oyunları ve dijital kitapları kullanarak öğrencilerin derse olan ilgilerini canlı tutma ve öğrencilerin zengin içeriklere ulaşarak ders başarılarını artırma fırsatı bulmaktadır. Alınan geri bildirimlerinde öğrenciler ve veliler platformun yurtdışına açılmasından duydukları memnuniyeti dile getirmişlerdir.

Türkçe ve Türk Kültürü dersine kayıt yaptırmak için okulunuzda görevli Türkçe öğretmenine veya T.C. Berlin Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğine başvurabilirisiniz.

22-01-202122-01-202122-01-202122-01-202122-01-202122-01-202122-01-2021

Botschaft der Republik Türkei, Abt. für Bildungswesen, Tiergartenstr 19/21 10785 Berlin - 00 49 30 275 851 12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.